W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza zgodę na dalsze używanie tych plików. Więcej szczegółów w naszej Polityce prywatności.

Zamknij

AUTOR

imie i nazwisko

Cyfrowa Demokracja

konto admina-wew

UDOSTĘPNIJ

GRUPA

partia zielonych rp

Chrońmy środowisko!

Grupa skupia ludzi, którzy chcą chronić środowisko, są zwolennikami alternatywnych źródeł energii, są eko-świadomi, zdają sobie sprawę z(...)

ARTYKUŁ

Puszcza ginie...

Opublikowano: 2011-03-23 12:39:49
Kategoria: Nauka i zdrowie
Autor: Cyfrowa Demokracja

Wbrew dotychczasowym zapewnieniom Ministra Środowiska ciągle zwiększa się wycinka wielowiekowych drzew w Puszczy Białowieskiej.

Greenpeace, WWF, Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, Pracownia na rzecz Wszystkich Istot apeluje do Ministra Środowiska w otwartym liście żądając natychmiastowego zaprzestania wycinki na cennych terenach przyrodniczych Puszczy Białowieskiej. 

20 stycznia 2011, w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu dotyczącego zmian w ustawie o ochronie przyrody na temat tworzenia i zmiany granic parków narodowych. Podczas czytania projekt poparły wszystkie kluby parlamentarne i  skierowano go do dalszych prac w komisjach. Na sali obecni byli także przedstawiciele Greenpeace.

Minister środowiska zapewniał, że w tym roku wycinania drzew w Puszczy Białowieskiej zostaną przesunięte poza tereny najcenniejsze przyrodniczo i będą służyć wyłącznie potrzebom lokalnej społeczności. Lasy Państwowe przedstawiły mapę planowanych miejsc pozyskania drewna, które miały spełniać owe zasady i miały być dostosowane do potrzeb zachowania walorów przyrodniczych Puszczy Białowieskiej. Jednak według przeprowadzonej przez ekologów weryfikację lokalizacji planowanych cięć, obietnice nie zostały spełnione. Z analiz ekologów wynika, że na terenach planowanych do wycinki w tym roku znajduje się minimum 40 obszarów (wydzieleń) uznanych za cenne, a aż 111 obszarów jest na liście potencjalnych konfliktów.

Tereny, o których toczy się walka to miejsca nie przekształcone przez człowieka, gdzie zachował się pierwotny charakter unikalnego lasu. Jeśli ulegną zniszczeniu, dalsza ochrona Puszczy przestanie być możliwa.

Wygląda na to, że na tymczasowe potrzeby gospodarcze zaspokajamy kosztem ponadczasowego dziedzictwa przyrodniczego.

EM

Tagi: Nie przypisano do artykułu żadnych tagów

Kategoria: Nauka i zdrowie


Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, aby dodać swoją opinię. Jeśli nie masz konta, zarejestruj się.

Liczba komentarzy: 0 Pozytywnych: 0 Negatywnych: 0 Neutralnych: 0

Nikt jeszcze nie dodał komentarza.
Bądź pierwszy, nie pozwól przejść temu tematowi bez echa !

Podziel się z nami Swoją opinią.


ResPublic

Platforma współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka