W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza zgodę na dalsze używanie tych plików. Więcej szczegółów w naszej Polityce prywatności.

Zamknij

AUTOR

imie i nazwisko

Cyfrowa Demokracja

konto admina-wew

UDOSTĘPNIJ

GRUPA

partia zielonych rp

Miłośnicy kraju

Grupa poświęcona osobom, którym los Naszego Kraju nie jest obojętny. Chcemy dostrzec wartość naszej ojczyzny.

ARTYKUŁ

Nakaz przebywania 8 godzin w
szkole dla nauczycieli?!

Opublikowano: 2012-01-04 14:58:14
Kategoria: Nauka i zdrowie
Autor: Cyfrowa Demokracja

Temat dotyczący czasu pracy nauczyciela wraca jak bumerang. W Polsce pomysł wydłużenia czasu pracy nauczyciela w szkole do 8 godzin dziennie po raz pierwszy wdrożyły w życie gminy: Ryglice w województwie małopolskim, Olesno, Lubsza, Łubniany w województwie opolskim już w 2004 roku. Teraz temat powrócił i niektóre samorządy planują nakazać nauczycielom pracować w szkołach 8 godzin dziennie.

Według Związku Nauczycieli Polski samorządy nie mogą kazać nauczycielom przebywania w szkołach po 8 godzin dziennie gdyż nie ma ku temu warunków. Fakt, że nauczyciel nie przebywa w szkole tyle czasu nie oznacza, że pracuje mniej niż przeciętny Polak. Organizacja zajęć dodatkowe, przygotowanie lekcji, sprawdzanie prac uczniów, wycieczki szkolne i wiele innych są bardzo czasochłonne.

Czas pracy nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć określa Kodeks Pracy oraz ustawa Karta Nauczyciela. Zgodnie z tymi dokumentami czas pracy nauczyciela nie może przekraczać  40 godzin tygodniowo.  Jednak w Kodeksie ustalony jest również wymiar pensum, a zatem zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych, który waha się od 18 do 30 godzin tygodniowo (w zależności od stanowiska).

Wielu może się spierać, że to niesprawiedliwe, że nauczyciele pracują mniej, a dodatkowo mają wakacje. Jednak trzeba pamiętać o tym, że w polskich szkołach nie ma zapewnionych odpowiednich warunków do pracy merytorycznej nauczycieli. W niektórych krajach nauczyciele rzeczywiście spędzają 8 godzin w szkołach. Każdy z nich dysponuje własnym pokojem gdzie w spokoju może się skupić i przygotowywać lub sprawdzać zadania korzystając z niezbędnych pomocy tj.  fachowa literatura czy Internet. Póki co w polskich szkołach nie ma na to miejsca ani funduszy.

Czy nauczyciele rzeczywiście powinni spędzać 8 godzin w szkołach? Czy przyniosłoby to zamierzone efekty?

Zapraszam do dyskusji.

EM

 

Tagi: Nie przypisano do artykułu żadnych tagów

Kategoria: Nauka i zdrowie


Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, aby dodać swoją opinię. Jeśli nie masz konta, zarejestruj się.

Liczba komentarzy: 0 Pozytywnych: 0 Negatywnych: 0 Neutralnych: 0

Nikt jeszcze nie dodał komentarza.
Bądź pierwszy, nie pozwól przejść temu tematowi bez echa !

Podziel się z nami Swoją opinią.


ResPublic

Platforma współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka